Firma sprzątająca
Przedszkole Tuptusie w Radwanicach

Stomatolog Groblice
Strona Główna Gmina Siechnice
Forum dyskusyjne mieszkańców

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
www.siechnice.pl
Nowy gminny portal już działa

Poprzedni temat «» Następny temat
Spotkanie wspólnoty - INFORMACJA ZA PÓŹNO - PROTESTUJĘ
Autor Wiadomość
seb 
Rozmowny

Wysłany: 04-02-2016, 12:49   Spotkanie wspólnoty - INFORMACJA ZA PÓŹNO - PROTESTUJĘ

Szanowni Mieszkańcy.

Otrzymałem dziś informację że spotkanie wspólnoty miało by się odbyć w dniu 16.02.
Stanowczo protestuję przeciwko wyznaczeniu terminu spotkania wspólnoty z tylko 12 dniowym wyprzedzeniem.
Minimalny termin to 14 dni a przyzwoitość nakazuje aby informacja była 3 lub 4 tygodnie wcześniej.

Czy pan Mateusz nie jest już zaangażowany w naszą wspólnotę?

Posesja 
Superforumowicz

Wysłany: 05-02-2016, 22:31   

seb napisał/a:
Minimalny termin to 14 dni

Zgodnie z ustawą o własności lokali, która reguluje działalność wspólnot mieszkaniowych, minimalny termin to 7 dni:
Cytat:
Art. 32
1. O zebraniu ogółu właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania.

Treść ustawy: LINK

Zawiadomienie o zebraniu dotarło na 11 dni przed terminem zebrania, czyli dużo wcześniej, niż wymaga prawo.

Z doświadczenia wiem, że jeśli zawiadomienie jest dostarczone ze zbyt dużym wyprzedzeniem, odnosi odwrotny skutek: właściciele zapominają o zebraniu i frekwencja jest niska.

Jeśli właściciel nie może uczestniczyć osobiście w zebraniu, może udzielić pełnomocnictwa komuś z rodziny, sąsiadów lub dowolnej osobie, również spoza grona właścicieli lokali we wspólnocie. Ważne, żeby to było pełnomocnictwo rodzajowe, czyli wyraźnie określające rodzaj czynności prawnych, do których mocodawca upoważnia pełnomocnika, np. głosowanie nad uchwałami ujętymi w porządku obrad zebrania, zwołanego na dzień .... lub: zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną itp.

Panie Mateuszu, zgodzi się Pan z tym? :)
Pozdrawiam, KK.

seb 
Rozmowny

Wysłany: 08-02-2016, 14:50   

Szanowna Pani.

Litera prawa to jedno a godne traktowanie mieszkańców to inna sprawa.
Bardzo trudno wyobrazić sobie aby ktoś z właścicieli zapomniał (przez 3-4 tygodnie) że ma spotkanie dotyczące znacznej części majątku (nie rzadko jeszcze z kredytem).

Pani odpowiedź (o możliwości posługiwania się pełnomocnikiem) jasno odsłania INTENCJE. Nie chodzi o wysłuchanie mieszkańców i zajęcie się naszymi sprawami ale o quorum na GŁOSOWANIE i udzielenie absolutorium zarządcy.

Nit nie ma wątpliwości że osoba zawodowo zajmująca się zarządem wie jak postępować tak aby być w zgodzie z prawem - proszę tyko zwrócić uwagę że przepis mówi: "PRZYNAJMNIEJ na tydzień przed terminem zebrania".
Poza tym, tak jak pisałem w prywatnej korespondencji, dla mojego dziecka to okres ferii zimowych (z innego województwa) i to także należało by brać pod uwagę przy planowaniu terminów.

Posesja 
Superforumowicz

Wysłany: 11-02-2016, 12:16   

Jestem mężczyzną :)
Nie otrzymałem od Pana "prywatnej korespondencji" - może kierował ją Pan do swojego zarządcy, ale nie do mnie. Nie mam nic wspólnego z Państwa wspólnotą ani z Waszą firmą zarządzającą.

Nigdzie w zarządzanych nieruchomościach nie sprawuję zarządu powierzonego, więc absolutorium jest udzielane nie mnie, lecz zarządom wspólnot mieszkaniowych, wybranym spośród mieszkańców. Zatem nie mam żadnych ukrytych intencji ;)

Zresztą, brak absolutorium nie rodzi żadnych skutków prawnych. Głosowanie w tej sprawie jest wymagane ustawą, ale ma tylko znaczenie moralne. Żeby odwołać wybrany Zarząd lub firmę sprawującą zarząd powierzony (mówiąc wprost: narzucony przez dewelopera aktem notarialnym), trzeba podjąć osobną uchwałę w tej sprawie.

Co do kworum - zebrania właścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych nie muszą mieć kworum. Jeśli uchwała nie uzyska wymaganej większości głosów z powodu niskiej frekwencji, należy kontynuować głosowanie w drodze indywidualnego zbierania głosów po zebraniu. Można też głosować w formie elektronicznej - przez maila lub e-kartotekę.

Proponuję zmienić sposób zarządu nieruchomością z powierzonego na właścicielski (wymaga to podjęcia uchwały w obecności notariusza). Wówczas wybierzecie Państwo zarząd spośród właścicieli i będziecie mieli większą kontrolę nad swoją własnością.

seb 
Rozmowny

Wysłany: 22-02-2016, 21:44   

Nie do końca rozumiem w jakim celu angażuje się Pan w sprawy wspólnoty z którą nie jest Pan związany? Czy robi Pan sobie (anty)reklamę? Jako zarządca?
Sądziłem że korespondencję prowadzę z reprezentantką zarządcy (Panię Amelią), która informowała o terminie spotkania.

Afi 
Superforumowicz

Wysłany: 29-02-2016, 08:39   

Pan Mateusz jak najbardziej nadal zajmuje się naszą wspólnotą. Nie wiem czy w takim stopniu jak kiedyś, ale na zebraniu był obecny.
Co do terminu spotkania, to jest obowiązek zrobienia takiego spotkania co najmniej raz w roku i zawsze w pierwszym kwartale. Więc ja zawsze się go spodziewam właśnie na przełomie luty/marzec. Faktycznie w okresie ferii mogłaby być informacja podana jeszcze wcześniej.

klikaczu007 

Wysłany: 02-03-2016, 12:56   

@seb

Forum jest po to żeby odpowiadać na pytania. Zadałeś pytanie to @posesja ci odpowiedział, w sposób jasny, kulturalny i poparty przepisami prawa. A jeśli masz ochotę wylewać swoje żale to czyn to mailowo do Pani Amelia a nie na forum publicznym

P.S.
Firma Posesja nie musi sobie robić reklamy bo jej usługi są polecane przez wspólnoty którymi zarządza (min. nasza)

Odpowiedz do tematu